Věnování

Jazykový základ betonářského slovníku vytvořil svojí dlouholetou prací Ing. Alain Štěrba. Česká betonářská společnost ČSSI a Svaz výrobců betonu ČR chtějí tímto poděkovat Alainovi za jeho práci.

 

Ing. Alain Štěrba

se narodil 10. 3. 1924 v Praze ve stavařské rodině. Gymnasijní vzdělání započal na pražském francouzském reálném gymnasiu. Po jeho uzavření v roce 1939 v důsledku okupace Československé republiky Německem dokončil studium na vinohradském reálném gymnasiu. Odborné zaměření završil studiem na Fakultě inženýrského stavitelství ČVUT v Praze. Absolvoval s vyznamenáním. Již během studia získával praktické zkušenosti u tehdy ještě soukromých firem např. Lanna, Hlava atd. V nových hospodářských podmínkách po roce 1950 (zestátnění stavebních firem) působil ve stavbařské praxi jako stavbyvedoucí a technolog např. v podnicích Vodotechna – stavby nádrží a vodojemů, Posista – letištní stavby apod.

Své praktické zkušenosti soustavně a cílevědomě doplňoval studiem oborů souvisejících s novými a rozvíjejícími se technologiemi. Jeho zájem ho vedl k prohloubení znalostí v matematice, fyzice, chemii, statistice atd. Takto „vyzbrojen“ byl logicky předurčen pro rozsáhlou výzkumnou činnost zaměřenou na nové techniky, zejména technologii betonu, kterou se zabýval ve výzkumných a vývojových organizacích. Z mnoha realizovaných výzkumných prací uvádíme jen některé – výzkum a vývoj trub z předpjatého betonu, technologie výroby stavebních dílců, zkušební metody a jejich vyhodnocování.

Alain Štěrba se významně zasloužil o rozvoj prefabrikace a s ní technologie výroby betonových prefabrikovaných dílců v bytové a inženýrské výstavbě. Dle jeho návrhů a přímého působení byla úspěšně realizována výroba dílců ve vertikálních bateriích, pásová výroba předpínaných stropních dílců pro bytové domy systému T08. Při výstavbě pražského metra se významně podílel na návrhu, technologii a výrobě betonových dílců ostění metra – tybinků. Byl řešitelem celé řady státních výzkumných úkolů, na nichž spolupracoval s vysokými školami, ústavy ČSAV, Ústavem stavebnictví a architektury v Bratislavě, ústavy inženýrských staveb, ústavy stavebních hmot apod.

Od roku 1983 byl členem komise pro technickou normalizaci v oblasti betonových konstrukcí a technologií. V této činnosti se jako přední odborník podílel na tvorbě a novelizaci československých betonářských norem.

Po roce 1989, kdy prakticky došlo k rozpadu výzkumné základny v oboru, pokračoval Alain Štěrba ve své práci na půdě soukromé společnosti Loudin & spol. s.r.o. Soustředil se na tvorbu receptur betonu, zefektivnění výroby betonových směsí pomocí nových příměsí a přísad a ověřování jejich fyzikálních vlastností.

Aktivně se účastnil zavádění nových technických norem do praxe, např. ČSN EN 206-1 Beton – specifikace, vlastnosti, shoda.

Po několikaletém úsilí ve spolupráci s velkými výrobci betonu (zejména ZAPA beton a.s.) vytvořil počítačový program pro navrhování receptur betonů s optimalizací materiálových nákladů pod názvem MULTIBET, jenž je využíván v desítkách betonáren. Pro širší použití pak byl vyvinut univerzální program návrhu receptur betonů podle ČSN EN 206-1 s implementovanou a koncentrovanou „učebnicí“ betonu pod názvem UNIBET I. a UNIBET II., jenž je využíván desítkami odborníků v České a Slovenské republice.

Alain Štěrba spolupracoval s řadou odborných institucí a škol – Fakultou stavební ČVUT v Praze, Fakultou stavební VUT v Brně, Kloknerovým ústavem, Českou betonářskou společností, jejímž byl čestným členem, a Svazem výrobců betonu ČR. I přes pokročilý věk studoval nové zahraniční poznatky, což mu umožňovala jeho znalost odborné terminologie ve francouzštině, němčině, angličtině a ruštině.

Alain Štěrba nás opustil 27. ledna 2022 ve věku nedožitých 98 let. Zůstane však pro nás nadále příkladem velmi talentovaného, schopného a pilného člověka, který k problémům vždy přistupoval tak, aby našel jejich nejlepší řešení, a který byl v osobním styku příjemným a ohleduplným společníkem.